Siemiatycze

Krzyż znów przypomina wizytę Ojca Świętego w Drohiczynie

Kościół Pt. 10.06.2022 18:23:04
10
cze 2022

Mieszkańcy Drohiczyna i okolicy, goście i turyści odwiedzający Drohiczyn dobrze znają miejsce, gdzie 10 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II sprawował nabożeństwo ekumeniczne. Przypomina o tym wiele pamiątek i symboli. Jest tu Kopiec Papieski z rozpościerającym się nad niem pękniętym i splecionym siecią rybacką krzyżem, jest mural z wizerunkiem Ojca Świętego, rośnie Dąb Papieski, w miejscu lądowania zbudowano kapliczkę, a na placu przy katedrze wzniesiono ołtarz – replikę ołtarza, przy którym modlił się w Drohiczynie Ojciec Święty.

Do tych pamiątek należy też krzyż, który od 23 lat stał na placu przed Szkołą Podstawową w Drohiczynie. Krzyż na pamiątkę wizyty Jana Pawła Ii w Drohiczynie ufundowało Nadleśnictwo Rudka, podobne krzyże przygotowały wszystkie parafie w diecezji drohiczyńskiej. Wszystkie one stanęły na placu celebry w czerwcu przez 23 laty. Krzyże poświecił św. Jan Paweł II. Dziś są w każdej parafii pamiątką tego niezwykłego spotkania nad Bugiem.

Krzyż ufundowany przez leśników stanął przy szkole, tuż obok posadzono Dąb Papieski, w tle widać miejsce lądowania i kapliczkę. Kiedy w lutym (br.) region nawiedziły wichury, krzyż nadszarpnięty już zębem czasu, nie przetrzymał zderzenia z siłą natury. 17 lutego podczas wichury został zniszczony.

Jednak miejsce gdzie przez 23 lata stał krzyż poświęcony przez Ojca Świętego nie jest już puste. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoły, burmistrza Drohiczyna, instytucji, firm i osób – w tym samym miejsce swoje ramiona rozpostarł nowy, potężny drewniany krzyż. Tym razem drewno do zbudowania krzyża podarowało Nadleśnictwo Nurzec.
10 czerwca 2022 r., w 23. rocznicę wizyty Ojca Świętego na nadbużańskiej ziemi, krzyż poświecono, ty, samym rozpoczynając uroczyste obchody kolejnej rocznicy papieskiej wizyty.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drohiczynie zebrała się szkolna społeczność i zaproszeni goście. W spotkaniu uczestniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, biskup senior Antoni Dydycz, proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski i inni kapłani. Samorządowców reprezentowali – starosta siemiatycki Marek Bobel wraz z wicestarostą Sylwestrem Zgierunem, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, radni rady miejskiej w Drohiczynie i rady powiatu siemiatyckiego. Obecni byli dyrektorzy szkół i innych instytucji.

Podczas uroczystości z piosenką i wierszem wystąpiły przedszkolaki i uczniowie. Najstarsi – ósmoklasiści przygotowali pantomimę o losach drzewa, które stało się krzyżem. Za tę piękną lekcję wiary, przywiązania do wartości i tradycji, za poruszenie serc i dusz – młodych artystów nagrodzono gorącymi brawami.

Biskup Antoni Dydycz wspominał wizytę Jana Pawła II, podkreślając jak ogromne znaczenie miała ona dla młodej diecezji drohiczyńskiej i jak do dziś ją kształtuje. Mówił też o krzyżach, które świecił papież, o symbolach które są świadkami tamtego spotkania w dolinie góry zamkowej.

Nowy krzyż wzniesiony staraniem leśników, samorządowców, firm i ludzi dobrej woli pobłogosławił i poświecił JE Piotr Sawczuk.

Wśród słów, które tego dnia popłynęły z ust uczniów Szkoły Podstawowej w Drohiczynie wybrzmiała sentencja: „Są cztery ewangelie. Piątą pisze każdy własnym życiem. Księga życie Jana Pawła II została już napisana. Każdy dzień, niczym kolejna karta, wypełnione były wiarą, miłością do Boga i bliźniego, mądrością i ufnością w naukę, która płynie z krzyża prowadzącego świętego Jana Pawła II przez życie. (…) Wszyscy staliśmy się elementem niezwykłej życiowej ewangelii świętego Jana Pawła II, o którym pamięć pielęgnujemy do dziś.”


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.