Siemiatycze

Obrazy stacji drogi krzyżowej z kościoła w Grodzisku w rejestrze zabytków

22
lut 2021

Do rejestru zabytków województwa podlaskiego, decyzją podlaskiej konserwator zabytków prof. Małgorzaty Dajnowicz zostały w tym roku wpisane obrazy stacji drogi krzyżowej z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Grodzisku (pow. siemiatycki).

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Grodzisku koło Siemiatycz (drugi Grodzisk w diecezji drohiczyńskiej jest koło Sterdyni) wkrótce skończy sto lat, a wzmianki o samej miejscowości sięgają pierwszej połowy piętnastego wieku. W latach 1987-1990 w Grodzisku zbudowano nowy, murowany kościół. Jednak choć kościół ma zaledwie 30 lat, to nie brakuje w nim zabytków przeniesionych ze starego drewnianego kościółka.

Najnowszy wpis do rejestru zabytków obejmuje 14 obrazów wraz z ramami, ukazujących ostatnią drogę Chrystusa. Obrazy przedstawiają kolejne stacje drogi krzyżowej. Jak wyjaśnia prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków - Malowidła zostały wykonane techniką olejną na płótnie około połowy XX wieku. Ich wartość artystyczna przejawia się w sposobie zakomponowania poszczególnych scen, malarskiego zobrazowania postaci i ich emocji.

O wpisanie obrazów do rejestru zabytków z wnioskiem do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwróciła się parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Grodzisku.
O zabytkach sakralnych i trosce o ich dobrą kondycję Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z proboszczem parafii w Grodzisku ks. kan. Henrykiem Koszem.
POSŁUCHAJ >>> http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2021/02/06/rozmowa-z-proboszczem-parafii-w-grodzisku-ks-kan-henrykiem-koszem/

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.