Siemiatycze

Procesja Eucharystyczna ulicami Siemiatycz

16
cze 2022

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zgromadzonych w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli witał proboszcz parafii ks. Bohdan Sawicki, który sprawował Mszę Św. wraz z ks. Jerzym Cudnym proboszczem parafii pw Wniebowzięcia NMP, dziekanem Siemiatyckim. Ks. Sawicki podkreślił, że gromadzimy się na Eucharystii, która jest centrum życia chrześcijańskiego, przypomniał też źródło uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa.

Po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią, w Siemiatyczach wrócił zwyczaj organizowania wspólnych obchodów uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa i wspólnych procesji, które tradycyjnie rozpoczynają się w jednej parafii, przemierzają ulice miasta i kończą się w drugiej. Tegoroczną uroczystość zarówno podczas Mszy św., jak i w czasie procesji ubogaciła liczna obecność kapłanów i sióstr zakonnych, chóry z obu parafii, orkiestra dęta OSP, tancerze z Małego Podlasia w strojach ludowych, służba liturgiczna, dzieci pierwszokomunijne.
Słowo Boże głosił proboszcz Sawicki. Jak podkreślał - gromadzimy się, aby oddać chwałę Bogu i uwielbić Pana Jezusa w Najświętszej Sakramencie. Pan Bóg dociera do nas na wiele sposobów, Opatrzność Boża posługuje się wieloma zdarzeniami aby coś nam przekazać – wyjaśniał. Kiedy sięgamy do pustego grobu Pana Jezusa pamiętajmy że na tym grobie powstaje bazylika, powstają kolejne kościoły i tabernakula, bo z tego grobu czerpią siłę. Kiedy my przychodzimy do kościoła, kiedy otwiera tabernakulum, to wydarza się cud, wychodzi do nas Chrystus, a my czerpiemy z Najświętszego Sakramentu. Stąd nasza dzisiejsza obecność, która jest też formą wdzięczności. Stąd procesja, gdy kroczymy wpatrzeni w żywego i prawdziwego Boga.
Po Mszy Św. z kościoła wyruszyła procesja, która zatrzymała się kolejno przy 4 ołtarzach przygotowanych przez grupy i wspólnoty mieszkańców. Przy każdym ołtarzu kapłani udzielali wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W procesji niesiono chorągwie, poduszeczki, tancerze nieśli różaniec, dziewczynki sypały kwiatki, ministranci dzwoneczkami ogłaszali światu, że w procesji niesiony jest Najświętszy Sakrament. O oprawę muzyczna zatroszczył się organista Sebastian Skrzypkowski wraz z orkiestrą OSP pod batutą Michała Soszki. O bezpieczeństwo idących zadbała policja.
Na zakończenie procesji uroczyście odśpiewano hymn Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy.
W kościele pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie zakończono uroczystą celebrację, ks. Jerzy Cudny dziękował za udział w procesji, która była manifestacją wiary w Boga, przywiązania do Kościoła i tradycji.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.