Siemiatycze

W Siemiatyczach oddano hołd Janowi Pawłowi II

18
paź 2021

W niedzielę, 17 października w Siemiatyczach obchodzono Dzień Papieski. W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miał miejsce koncert papieski połączony z uroczystą Eucharystią, poprzedzony złożeniem kwiatów przy pomniku Papieża Polaka.

Przed kościołem przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II zebrali się przedstawiciele duchowieństwa, siostry zakonne, samorządowcy, delegacje zakładów pracy, szkół, służb mundurowych oraz mieszkańcy. Licznie obecne były poczty sztandarowe, nie zabrakło harcerzy i orkiestry OSP.

Następnie zgromadzeni udali się na Mszę Świętą dziękczynną w hołdzie Janowi Pawłowi II, którą celebrował dziekan siemiatycki ks. prałat Jerzy Cudny. Podczas homilii kapłan mówił - niejednokrotnie przyglądaliśmy się nauce, zachowaniu, postawie, osobowości Wielkiego Papieża który z gorliwością głosił Chrystusa. Łączył jednoczył wspólnotę Kościoła, ale nade wszystko starał się służyć każdemu człowiekowi. By wynieść i podkreślić godność każdej osoby.

Ks. Cudny przypominał słowa Jana Pawła II oparte na przykazaniu miłości Boga i człowieka, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa - nie można zrozumieć człowieka, historii świata, historii naszego narodu bez Chrystusa.

Dalej podkreślał, że dopełnieniem tego przesłania papieskiego jest niedzielna Ewangelia. Gdy dwaj uczniowie proszą o zaszczytne miejsca, a innych to oburza bo i oni chcieli być ważni, Chrystus mówi: „Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu.” (Mt 10, 42-45).

To inne patrzenie na człowieka i władzę, która ma być służbą, wyjaśniał kaznodzieja dodając, że kiedy patrzymy na przykład Jana Pawła II widzimy, że był głową Kościoła ale był tym, który służył człowiekowi i zawsze bronił godności człowieka, bo wartość człowieka to cena krwi Chrystusowej.

Dziś za ten przykład dziękujemy i na tej nauce chcemy budować nasze życie na Chrystusie, na fundamentach wiary – zakończył homilię ks. Jerzy Cudny.

Na koniec uroczystości odbył się koncert „W hołdzie Janowi Pawłowi II” w wykonaniu orkiestry OSP Siemiatycze. Wśród wykonywanych utworów znalazły się ukochane pieśni Papieża - „Barka” i „Abba Ojcze”.

Uroczystość związana ze wspomnieniem św. Jana Pawła II od wielu lat organizowane są w Siemiatyczach gromadząc rzesze wiernych, którzy chcą oddać hołd Wielkiemu Polakowi – św. Janowi Pawłowi II.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook