Siemiatycze

Wielkanocny wystrój kościołów. Siemiatycze i okolice

16
kwi 2022

W okresie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych w kościołach pojawiają się dekoracje, których nie zobaczymy przy żadnej innej okazji. Wystrój ten jest zwykle starannie planowany i długo przygotowywany, by pomóc wiernym w modlitwie. Po okresie Wielkiego Postu, kiedy w kościołach nie ma kwiatów, Wielkanoc jest przepełniona kwiatami, roślinami, bukietami, czy kilkutygodniowym zbożem.

W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach wystrój Grobu Pańskiego nawiązuje do trwającej wojny w Ukrainie. Motyw ten był też obecny w Miejscu Przechowania, także wielkopostny wystrój kościoła nawiązywał do wojny w Ukrainie. Grób Chrystusa w barwach Ukrainy jest też symbolicznym grobem wszystkich ofiar trwającej, okrutnej wojny, pełen jest krzyży i zdjęć zniszczeń i cierpienia ludzi.

Jedną z dawnych, a dziś już mało praktykowanych tradycji jest odwiedzanie kościołów i oglądanie wielkanocnych dekoracji.

Na zdjęciach: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Czartajewie, Sanktuarium Maryjne w Ostrożanach.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.