Siemiatycze

Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” dotarła do Siemiatycz

Kultura Wt. 19.10.2021 17:10:24
19
paź 2021

Wystawę „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” mogli obejrzeć już mieszkańcy Sejn, Suwałk, Augustowa, Grajewa, Kolna, Łomży, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa. Od 19 października wystawa gości w Siemiatyczach, przed siedzibą Starostwa Powiatowego przy ul. Leg. Piłsudskiego 3, gdzie pozostanie przez tydzień tj. do 25 października.

Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” składa się z 16 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości miejscowości przynależących dziś do województwa podlaskiego.

- Odzyskiwanie niepodległości nie przebiegało wg jednego schematu, poszczególne miasta i powiaty w rożnych terminach i w różnych okolicznościach odzyskiwały niepodległość - wyjaśniał podczas otwarcia wystawy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, zachęcając do studiowania plansz i poznawania historii regionu, która składa się na historię Polski.

- To lekcja historii dla dorosłych, młodzieży i dzieci – mówił starosta siemiatycki Marek Bobel. Zwrócił uwagę, że w Siemiatyczach nie ma ulicy imienia Stanisława Ratyńskiego, który odegrał znaczącą rolę w procesie walki o niepodległość na siemiatyckiej ziemi, zadeklarował, że zwróci się do burmistrza Siemiatycz i Rady Miasta z propozycją, by jednaj z miejskich ulic nadać imię tego bohatera.

- Każda plansza to inna opowieść, to droga do niepodległości, która w każdym z podlaskich powiatów wyglądała inaczej, mówił współautor wystawy Paweł Okołot z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

W Siemiatyczach, tak jak w pozostałych miejscowościach, Muzeum Podlaskie w Białymstoku organizuje konkurs, który towarzyszy wystawie. Polega on na zrobieniu zdjęcia na tle wystawy i udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie na profilu Facebook Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.