Siemiatycze

102. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego w Siemiatyczach

Region Wt. 16.08.2022 13:56:16
16
sie 2022

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - te przypadające 15 sierpnia wydarzenia są rokrocznie okazją dla mieszkańców powiatu siemiatyckiego, by zgromadzić się przy Pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Obelisk ten staraniem mieszkańców zrzeszonych w społecznym Komitecie Budowy Pomnika wzniesiono przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach. Osoby zaangażowane w powstanie pomnika, nie przestały troszczyć się o to miejsce po zakończeniu budowy, dbają o niego przez cały rok, przy pomniku organizują też wydarzenia patriotyczne.

W poniedziałek, 15 sierpnia po raz kolejny z potrzeby serc przepełnionych miłością do Ojczyzny zgromadzili się przy pomniku mieszkańcy, służby mundurowe – policjanci, strażacy, samorządowcy reprezentujący powiat siemiatycki, członkowie Akcji Katolickiej, NSZZ Solidarność i Stowarzyszenia „Szwadron Kawalerii Ochotniczej”, by wspomnieć tych, którzy życie oddali za Ojczyznę i oddać im cześć oraz tych, którzy i dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa, wolności i suwerenności.

Uroczystość rozpoczęto Hymnem Państwowym, pieśnią, która towarzyszy Polakom od ponad 200 lat. Spotkanie prowadził Krzysztof Andruszkiewicz, społecznik ale też radny rady powiatu siemiatyckiego, dziękował wszystkim za obecność i zapewniał, że spotkania patriotyczne w tym miejscu będą stale organizowane. - Dziękujemy, tym którzy ginęli za Ojczyznę i tych którzy w tych niełatwych czasach strzegą jej granic - mówił do zebranych starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, zaznaczając, jak ważne zadania pełnią służby mundurowe, które nawet w niedalekiej gminie Mielnik dzień w dzień stoją na straży.

Bartosz Sokołowski reprezentujący Stowarzyszenie Dla Polski odczytał list posła Adama Andruszkiewicza, który pisał: Jako Państwa poseł na Sejm RP z radością wspieram lokalne inicjatywy patriotyczne. W Siemiatyczach obecni są z nami przedstawiciele Szwadronu Kawalerii Ochotniczej, którzy swoją pasją przypominają o pięknym dorobku polskiej sztuki militarnej. Wy również jesteście przykładem, że polski duch jest nierozwiązalnie i trwale złączony z patriotyzmem, honorem i szacunkiem do polskiego munduru.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.