Siemiatycze

20-sty rok akademicki w Nadbużańskiej Szkole Wyższej w Siemiatyczach

Region Niedz. 17.10.2021 15:34:28
17
paź 2021

Po raz dwudziesty zainaugurowano rok akademicki w Nadbużańskiej Szkole Wyższej w Siemiatyczach. Jubileuszowa inauguracja odbyła się w sobotę, 16 października w siedzibie szkoły przy ul. Kościuszki w Siemiatyczach, uczestniczyli w niej studenci, wykładowcy i zaproszeni goście, przyjaciele uczelni, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa.

Rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły, hymnem państwowym i wystąpieniem Rektora NSW prof. ucz dr Tadeusza Demby, który mówił o historii szkoły i jej znaczeniu dla lokalnej społeczności. Wspominał też sposobach adaptacji do czasów pandemii i nauce zdalnej.

Po tym wystąpieniu studenci pierwszego roku złożyli uroczyste ślubowanie. W roku akademickim studia podjęło 17 osób.

Nie ma lepszej inwestycji, niż inwestycja w siebie, podkreślał Dziekan Wydziału Nauk Społecznych NSW dr inż. Stanisław Kaczyński. Z kolei inż. Waldemar Gajda - Prezydent Warszawskiej Szkoły Zarządzania, uczelni gdzie na mocy porozumienia absolwenci z Siemiatycz mogą kontynuować naukę, zwracając się bezpośrednio do studentów mówił – „pamiętajcie, że nie uczycie się dla szkoły, ale dla siebie”.

O 20 latach funkcjonowania szkoły, jej początkach i osobistych związkach z uczelnią mówili – Aleksander Rożuk – inicjator jej powstania, Zdzisław Warpechowski - członek Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, Robert Więckowski - prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Starosta siemiatycki Marek Bobel zadeklarował, że w tej kadencji zarządu powiatu, czynsz jaki opłaca szkoła nie wzrośnie, a dla podniesienia bezpieczeństwa edukacji zachęcał do szczepień. Podkreślał, że uczelnia jest chlubą Siemiatycz i powiatu siemiatyckiego.

Przed 20 laty szkoła powstała jako odpowiedź na potrzeby środowiska, dzięki jej istnieniu wykształcenie wyższe zdobywali mieszkańcy, dla których dojazdy do większych ośrodków z racji rodziny czy pracy były zbyt trudne. Specyficzny dla uczelni był ostatni rok i czas pandemii, teraz studenci po roku nauki zdalnej wracają na wykłady, jak podkreślano podczas inauguracji – to czas gdy będą mogli poczuć, co to znaczy studiować.

Istnienie uczelni wyższej w tak niewielkim mieście jak Siemiatycze, to ewenement i sukces, i można powtórzyć za Zdzisławem Warpechowskim - oby tak dalej!


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook