Siemiatycze

Cykl wykładów naukowych w 480. rocznicę nadania Siemiatyczom praw miejskich

Region Czw. 28.04.2022 18:15:09
28
kwi 2022

W środę, 27 kwietnia w Siemiatyczach odbył się cykl wykładów naukowych popularyzujących wiedzę o historii Siemiatycz i regionie Podlasia. Sesję naukową Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w ramach obchodów 480. rocznicy nadania praw miejskich Siemiatyczom.

Zaproszono wyjątkowych prelegentów i tych, którzy mogą nie znać historii Siemiatycz ale prawdopodobnie będą tworzyć przyszłość miasta – uczniów siemiatyckich szkół. W spotkaniu prowadzonym przez Ewę Nowik dyrektor biblioteki w Siemiatyczach uczestniczyli przedstawiciele miasta z burmistrzem Piotrem Siniakowiczem na czele, reprezentanci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Literackiego i Towarzystwa przyjaciół Siemiatycz.

Próby szerszego spojrzenia na lokację miasta Siemiatycze na tle urbanizacji w województwie podlaskim w XVI wieku, podjął się dr Andrzej Buczyło z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk - specjalista w zakresie historii Podlasia i ziemi brzeskiej w średniowieczu i nowożytności, historii Wielkiego Księstwa Litewskiego, geografii historycznej, stosunków religijnych w XVI–XIX w., naukach pomocniczych historii oraz humanistyce cyfrowej. Prelegent mówił o początkach miasta, o którym pierwsze wzmianki odnajdujemy w zapiskach z roku 1443. Opowiadał o tym, jak kształtowało się miasto i jak się zmieniało. Podkreślał, m.in. jak duże znaczenie w rozwoju Siemiatycz miała budowa mostu na Bugu w okolicach Turny, co pozwoliło na przekierowanie szlaków handlowych.

O zaginionych kolekcjach przyrodniczych i gospodarczych innowacjach, a więc o tradycji i nowoczesność w życiu księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800) mówiła prof. Iwona Arabas z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Profesor Arabas zabrała słuchaczy w baśniową podróż do czasów gdy w Siemiatyczach władała księżna Anna Jabłonowska, u której przez cały rok podawano świeże ananasy. Wiele miejsca poświęciła ogromnej i zadziwiającej kolekcji księżnej Anny, do której przyjeżdżali wielcy tego świata z nadzieją, że księżna osobiście oprowadzi ich po swoim Gabinecie Historii Naturalnej. Niestety kolekcja nie przetrwała do czasów współczesnych. Najpierw spadkobiercy po śmierci ks. Anny sprzedali kolekcję by spłacić długi, zbiory kupił Car Aleksander I, kolekcję wywieziono do Moskwy, a tam w czasach Napoleona niemal w całości spłonęła. Jak poinformowała prof. Iwona Arabas, po latach badań i poszukiwań, odnaleziono spis całej kolekcji, teraz PAN pracuje nad odtworzeniem jej w wersji wirtualnej.

Pamiętniki historyczne tom I, Dzieje zagłady ziemiaństwa polskiego południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939-1944, książkę, jej autora i bohaterów przedstawił Eryk Kotkowicz z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

O kolejnej pozycji wydanej staraniem Muzeum Rolnictwa „Rody i rodziny Podlasia” mówiła Marlena Brzozowska, pracownik muzeum.

Na koniec spotkania był czas na zadawanie pytań i rozmowy. Przy okazji można było też zakupić książki wydane przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, w tym tytuły, które były punktem wyjścia do prelekcji. Spotkanie rozbudziło ciekawość wśród mieszkańców Siemiatycz i miłośników historii, dało też nadzieję na dalsze podobne spotkania i poznawanie historii Siemiatycz.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.