Siemiatycze

Kłopoty Patry – Wiercień Duży, tą trasą można już jeździć

Region Pt. 15.10.2021 17:49:53
15
paź 2021

Drogę przebudowano i oddano do użytku, kierowcy już mogą z niej korzystać, mowa o przebudowanej drodze powiatowej nr 1718B Kłopoty Patry – Wiercień Duży. Przebudowany odcinek drogi oficjalnie oddano do użytku.

W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli: sołtys wsi Wiercień Duży Tadeusz Piotrowski, starostwie powiatu siemiatyckiego Marek Bobel i Sylwester Zgierun, przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski i Mariusz Obrycki, oraz członkowie Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Jan Markiewicz i Wiesław Klepacki oraz radny Jerzym Górskim i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jan Samojluk.

Sołtys Tadeusz Piotrowski podziękował staroście, radnym i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację inwestycji za podjętą decyzję i doprowadzenie do remontu drogi. Przypomniał, że wieś długo czekała na te drogę, której projekt przygotowano jeszcze w czasie urzędowania wójta Edwarda Zaremby. Teraz w każdą stronę mamy już łączność ze światem, mówił sołtys.

Partnerska współpraca gminy z powiatem po raz kolejny przyniosła efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg, a także wyglądu miejscowości, korzyści z tej wspólnej inwestycji czerpać będą wszyscy użytkownicy drogi, podkreślał starosta Marek Bobel.

Przeprowadzona przebudowa dotyczyła odcinka drogi o długości 3,1 km (to droga powiatowa leżąca w gminie Siemiatycze). Zakres prac, to m.in.: nawierzchnia bitumiczna z masy mineralno-asfaltowej, pobocza gruntowe, przebudowa skrzyżowań z drogami gminnymi i istniejącego przepustu pod koroną drogi, wykonano zjazdy bitumiczne i żwirowe, a także ustawiono pionowe znaki drogowe.

Inwestycja była finansowana w 50% z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dotacja pozyskana przez powiat siemiatycki) oraz solidarnie po 25% z budżetu powiatu i gminy Siemiatycze. Prace po wygranym przetargu wykonało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Regionalne Drogi Podlaskie” z Siedlec. Koszt całej inwestycji wyniósł 1 milion 651 tys. złotych. Koszt ten to około 1/3 kosztorysu inwestorskiego, który wynosił 4 514 959,03 zł.

W powiecie siemiatyckim podobnie jak w wielu innych powiatach, inwestycje drogowe realizowane są przy wsparciu finansowym samorządów na terenie których znajdują się drogi. W takich montażach finansowych głównym źródłem finansowania zadań są zwykle środki zewnętrzne, samorządy wnoszą po około 25% wartości zadania, kolejne 50% stanowią środki zewnętrzne, dlatego inwestycje są realizowane po uzyskaniu dotacji. Przebudowana droga, na którą czekali mieszkańcy to wspólny sukces samorządowców.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook