Siemiatycze

Mieszkańcy gminy Nurzec Stacja przyłączyli się do Operacja Czysta Rzeka

Region Sob. 17.04.2021 18:04:34
17
kwi 2021

Takich akcji potrzeba więcej, mówili z przekonaniem uczestnicy Operacji Czysta Rzeka w gminie Nurzec Stacja. W sobotę, 17 kwietnia wielkie sprzątanie odbyło się w Nurcu Stacji i w Siemichoczach. W sumie w akcji uczestniczyło ponad 60 wolontariuszy, zebrali kilkaset worków śmieci.

Trwa podsumowywanie akcji, która odbyła się w kilku punktach:
- Nurzec Stacja „Czysty las wokół nas”
- Siemichocze „Sprzątanie dopływów rzeki Pulwa na terenie wsi Siemichocze”
- Strażacy z Nurca Stacji uprzątnęli teren wokół swojej remizy
- Strażacy z Siemichocz uprzątnęli teren wokół remizy w Siemichoczach

Jak wyjaśnia Norbert Jadczuk, pomysłodawca akcji, chociaż w gminie nie ma wielkiej rzeki, której okolice można byłoby posprzątać, to szybko zapadła decyzja o przyłączeniu się do inicjatywy z „rzeką” w nazwie. Gmina Nurzec, to tereny rolnicze i leśne, piękne kompleksy lasów kuszą mieszkańców i turystów, którzy chętnie spędzają tu czas, spacerują, jeżdżą rowerami, jesienią zbierają grzyby. Niestety w lasach jest też duża ilość śmieci. Ciągle spotkać można dzikie wysypiska, gdzie widać, że śmieci celowo przywieziono i zostawiono na łonie natury, nie brakuje też pozostałości licznych libacji alkoholowych. Z tymi niechlubnymi śladami cywilizacji zmierzyli się uczestnicy Operacji Czysta Rzeka.
Na szczęście chętnych do sprzątania nie brakowało, a przekrój wiekowy wolontariuszy był dowodem na to, że i maluszkom i seniorom zależy na czystym środowisku. W sercu rodzi się dobro i z potrzeby serca tu przyszliśmy powiedziała pani Krystyn reprezentująca Związek Emerytów i Rencistów, dodając, że skoro w sprzątaniu uczestniczą też dzieci, to jest szansa, że kiedyś wszyscy nauczymy się troszczyć o nasze otoczenie.
To potrzebna inicjatywa, podkreślał wójt gminy Nurzec, Piotr Jaszczuk, który również uczestniczył w sprzątaniu lasów i mówił - to nie tylko porządki ale też integracja międzypokoleniowa i pomimo pandemii szansa, by na otwartej przestrzeni, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa spędzić razem trochę czasu.
Operację wsparła gmina Nurzec Stacja, Nadleśnictwo Nurzec Stacja, Związek Emerytów i Rencistów, KGW Nurzec Stacja, Stowarzyszenie Tu Żyjemy, lokalne jednostki OSP.
O plusach tej akcji można byłoby długo mówić, ale trzeba przyznać, że pomimo budującej postawy wszystkich wolontariuszy, patrząc na ilość zebranych śmieci z jednej strony należy się cieszyć, że udało się je zebrać, ale z drugiej strony niemal przerażające jest, że tak dużo śmieci ktoś bezmyślnie zostawia w lasach.
W powiecie siemiatyckim Operacja Czysta Rzeka odbyła się w Siemiatyczach, Mielniku. Drohiczynie, Wierzchucy i Wólce Nadbużnej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.