Garwolin

Powiat garwoliński: zarząd zgłosił kandydatów do tytułu zasłużonych

Region Pt. 24.09.2021 09:23:34
24
wrz 2021

Lekarze, ksiądz, placówka szkolna, klub sportowy, firma produkująca artykuły spożywcze i dwie osoby pośmiertnie nominowane zostały przez Zarząd Powiatu Garwolińskiego do nadania honorowego tytułu „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”.W ciągu 15 lat, tytułem tym obdarowano 111 instytucji i osób fizycznych.

Celem przyznawanego od 15 lat tytułu jest potrzeba wyróżnienia osób i instytucji, które przez swoją działalność i realizację zadań, zasługują na szczególne uznanie. Tytuł nadawany jest osobom fizycznym i prawnym, organizacjom pozarządowym oraz innym jednostkom nie posiadającym osobowości prawnej, które całokształtem swojej działalności zawodowej lub społecznej albo realizacją swoich zadań przyczyniły się do rozwoju i promocji powiatu garwolińskiego, albo też poprzez swoje osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie. Do tej pory tytułem tym obdarowano 111 instytucji i osób fizycznych.

Zarząd powiatu zgłosił, a rada powiatu podjęła stosowne uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu honorowego „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”:
W dziedzinie „nauka i oświata” dla Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie- placówki z sześćdziesięcioletnią tradycją i historią, która z sukcesami wykształciła wielu absolwentów. To szkoła z pasją.

W dziedzinie „kultura i sztuka” dla Anny Żochowskiej – lekarz, od 2006 roku pracująca z uzdolnioną artystycznie młodzieżą z Garwolina i powiatu, stwarzając możliwości do rozwoju artystycznego i społecznego, pomysłodawczyni i współzałożycielka garwolińskiego teatru Muzycznego „Od Czapy” i Fundacji „Sztafeta”.

W dziedzinie „sport” dla Klubu Sportowego „Sęp” Żelechów, który jest najstarszym klubem w regionie i w tym roku obchodzi 100- lecie istnienia. Realizując statutowe zadania wyróżnia się swoim profesjonalizmem, kreatywnością i różnorodnością zajęć.

W dziedzinie „rozwój gospodarczy” dla firmy Brüggen Polska Sp. z o.o. w Celejowie, która jest swego rodzaju wizytówką powiatu garwolińskiego na arenie krajowej, a także międzynarodowej, bierze czynny udział w życiu samorządów gminnych i powiatowego, sponsorując i uczestnicząc w różnego rodzaju przedsięwzięciach.

W dziedzinie „działalność samorządowa” dla Marka Jańca /pośmiertnie/, który był czynnie zaangażowany w życie Garwolina i powiatu garwolińskiego, działając m.in. w samorządzie Garwolina, GKS „Wilga” Garwolin, Związku Wędkarskim, Stowarzyszeniu dla Garwolina, Stowarzyszeniu Sobienie Królewskie Golf&Country Club. Pozostawił po sobie wiele trwałych śladów działalności.

W dziedzinie „rolnictwo i ochrona środowiska” dla Andrzeja Korysia- Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie, miłośnika zwierząt, który całym sercem działa na rzecz ochrony i bezpieczeństwa zwierząt w powiecie.

W dziedzinie „działalność społeczna” dla ks. prałata Edmunda Szarka, ppor. w stanie spoczynku, kapelana powiatowych środowisk kombatanckich, organizator akcji honorowego krwiodawstwa, współorganizator wielu wydarzeń kulturalnych, samorządowych, patriotycznych, historycznych, strażackich i społecznych. Za swoją działalność odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, Medalem „Pro Memoria”, medalem „Zło Dobrem Zwyciężaj” przyznawanym przez Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w dowód uznania za szerzenie pamięci o bł. ks. Jerzym, Honorowy Obywatel Gminy Łaskarzew.

Mariusz Kropp /pośmiertnie/, oddany lekarz garwolińskiej ochrony zdrowia, cieszący się dużym uznaniem i szacunkiem wśród pacjentów, przełożonych, kolegów i koleżanek oraz wszystkich współpracowników. Poza pracą zawodową znajdował czas na działalność społeczną, między innymi w komisji rewizyjnej MKZ „Solidarność” przy SPZOZ w Garwolinie. Nie był obojętny na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość, zawsze gotowy do niesienia pomocy innym.

Jeżeli Kapituła zaakceptuje, statuetki „Zasłużonych dla Powiatu Garwolińskiego” wręczone zostaną podczas uroczystości 11 listopada.

O zgłoszonych przez zarząd kandydaturach, ze starostą garwolińskim Mirosławem Walickim rozmawia Waldemar Jaroń.

POSŁUCHAJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Czy to jest włąściwa postawa? Sob. 02.10.2021 18:42:25

Szczególnie jestem zaskoczona nominacją w dziedzinie „działalność samorządowa”, czym mam rozumieć, że zadziałały wpływy radnej powiatowej i to wzięło górę.....?