Siemiatycze

W siemiatyckim szpitalu działa nowy aparat RTG, od stycznia będą też wykonywane badania mammograficzne

Region Pon. 12.12.2022 16:29:07
12
gru 2022

W Pracowni Radiodiagnostyki w SP ZOZ Siemiatycze uruchomiono nowy aparat RTG, urządzenie już służy pacjentom. Także w sąsiedniej sali diagnostycznej zamontowano nowoczesny mammograf – z tych badań pacjentki będą mogły korzystać od nowego roku.

System zaawansowanej pracowni radiografii cyfrowej DigitalDiagnost C90 został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb w zakresie diagnostyki obrazowej nawet najbardziej wymagających instytucji. System ten pozwala na przebadanie większej liczby pacjentów w ciągu dnia oraz skrócenie czasu oczekiwania pacjentów poprzez skrócenie czasu potrzebnego na postawienie rozpoznania. Badania bęą wykonywane jeszcze szybciej niż dotychczas a kolejki będą krótsze – to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Aparat skonfigurowany jest w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić pacjentom wykonanie badania, a poprzez zastosowanie nowoczesnych technik cyfrowych zmniejszyć dawkę promieniowania.
Nowością jaka jest dostępna w Siemiatyczach jest możliwość wykonania badań sylwetkowych całego kręgosłupa oraz badań sylwetkowych (posturalnych) całych kończyn dolnych z wykorzystaniem cyfrowego łączenia obrazów. RTG łączone to technika obrazowania wykorzystująca możliwość wykonania dwóch lub trzech zdjęć (ilość zdjęć zależy od wzrostu pacjenta oraz od tego jaka jednostka chorobowa ma być rozpoznana dzięki takiemu badaniu). Zdjęcia łączone wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie skoliozy lub przy ocenie różnicy w długości poszczególnych kości długich kończyn dolnych.
Aparat RTG zakupiono ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dzięki umowie zawartej pomiędzy Wojewodą Podlaskim, a SP ZOZ w Siemiatyczach Wartość dofinansowania ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wyniosła 1 200 000 zł.
Zupełną nowością siemiatyckiego szpitala jest mammograf. Urządzenie Amulet Innovality, które pomaga w wykryciu raka piersi kosztowało niemal 900 tys zł i zostało sfinansowane z dotacji samorządowych. Środki na ten zakup przekazał powiat siemiatycki oraz 8 gmin - Grodzisk, Dziadkowice, Perlejewo, gmina Siemiatycze, Nurzec Stacja, Milejczyce, Mielnik oraz Drohiczyn. Do tej pory pacjentki z powiatu siemiatyckiego musiały jeździć na badanie kilkadziesiąt kilometrów lub korzystać z przyjeżdżających tu mammobusów.
Aparat daje wiele możliwości diagnostycznych, pozwala na obsługę większej liczby pacjentek w krótszym czasie niż przy urządzeniach analogowych oraz zapewnia wyższą skuteczność przeprowadzanych badań przesiewowych. W przeciwieństwie do mammografu analogowego, przekształca promieniowanie bezpośrednio na obraz, dzięki czemu jest on bardzo dobrej jakości i wysokiej rozdzielczości. Obrazy wyraźne, ostre, czytelne, z dobrym kontrastem, pozwalają na dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w piersiach. Wyniki mammografii cyfrowej są od razu wyświetlane na monitorze komputera i mogą być przetwarzane za pomocą specjalnego oprogramowania. Możliwa jest szczegółowa i precyzyjna analiza graficzna uzyskanych obrazów, co zwiększa szanse na dostrzeżenie nawet bardzo wczesnych zmian w tkance.
W siemiatyckiej pracowni mammograficzne z badań będą mogły osoby uprawnione do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, w tym także w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.
12 grudnia oba urządzenia zostały oficjalnie oddane do użytku, dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi w pracowni RTG zaś w pracowni mammograficznej rozwiązano różową wstążkę – symbol walki z rakiem piersi. Kapłani kościoła katolickiego i prawosławnego poświęcili obie pracownie i przekazali na ręce dyrektora szpitala krzyż i ikonę.
Podczas uroczystości odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymał Zastępca Dyrektora Szpitala ds. medycznych dr n. med. Lech Hackiewicz. Na wniosek starosty siemiatyckiego Marka Bobla odznakę nadał Minister Zdrowia Adam Niedzielski a wręczył ją wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Z kolei pracownicy szpitala specjalnie przygotowaną statuetką podziękowali dyrektorowi SP ZOZ Andrzejowi Szewczukowi, dziękowali za jego zaangażowanie w rozwój placówki i poziom jaki osiągnęła ona w ostatnich latach, podkreślali, że identyfikują się z placówką i jej sukcesy uważają też za swoje.
W wydarzeniu tym uczestniczyli samorządowcy z powiatu siemiatyckiego – starosta Marek Bobel wraz z zastępcą, członkami zarządu i radnymi, wójtowie, burmistrz Drohiczyna, dyrekcja i pracownicy szpitala, duchowni, a także goście reprezentujący Sejm RP, Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Oddział NFZ.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.