Siemiatycze

W Siemiatyczach działa pierwszy w województwie podlaskim Punkt Szczepień Powszechnych

Region Pon. 19.04.2021 12:03:55
19
kwi 2021

Dokładnie o godz. 10.00 w poniedziałek, 19 kwietnia w Siemiatyczach uruchomiono Punkt Szczepień Powszechnych w Siemiatyczach przeciwko COVID-19. To pierwszy taki punkt w województwie podlaskim i jeden z szesnastu uruchomionych dziś w kraju.

Szczepienia realizują dwa zespoły składające się z lekarzy, pielęgniarek i wspomagających ich pracowników, którzy zajmują się obsługą administracyjną szczepień. Żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej wpierają zadanie logistycznie, kierują ruchem, pomagają osobom starszym, czuwają nad osobami zaszczepionymi aż do czasu opuszczenia punktu szczepień.

Szczepienia odbywają się w hali widowiskowo – sportowej w Siemiatyczach przy ul. Świętojańskiej 25A (dojazd od ulicy 11 Listopada), halę udostępniło miasto, pracowników administracyjnych do obsługi punktu skierowały wszystkie samorządy z terenu powiatu siemiatyckiego, szczepienia wykonują lekarze i pielęgniarki z SP ZOZ Siemiatycze.

W pierwszym tygodniu do tego punktu ma trafić tysiąc dawek preparatu firmy Moderna. Zapisy w urzędach gmin trwały od kilku dni, zapisywano chętnych jeszcze zanim ruszył system rejestracji elektronicznej, od piątku można też rejestrować się online. Gminy również nadal prowadzą rejestracje.

Możliwe sposoby rejestracji, to:

• infolinia 989
• e-Rejestracja dostępna na stronie pacjent.gov.pl
• SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333
• zapis telefoniczne w gminach - wykazy numerów telefonów dostępne są na stronach internetowych wszystkich gmin z terenu powiatu siemiatyckiego

Dostępne są na stronie:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/

Osoba rejestrująca się ma powinna przygotować następujące dane: imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, nr telefonu, oraz informację czy jest pacjentem onkologicznym.
Szczepienia ruszyły zgodnie z planem i przebiegają bez zakłóceń. Podczas uruchamiania punktu obecni byli przedstawiciele powiatu, miasta i wszystkich gmin, które wspólnie uruchomiły ten punkt.

Każdy samorząd wyznaczył pracownika do obsługi punktu. Z ramienia powiatu zadanie koordynuje wicestarosta Sylwester Zgierun, jak powiedział on Radiu Podlasie, wszystko udało się zorganizować zgodnie z planem, jedyną trudnością na jaką napotkano po drodze był brak parawanów koniecznych do odizolowania przestrzeni na dużej, przestronnej hali. Jednak i temu udało się szybko zaradzić, bo parawany, których nie można było kupić wykonano we własnym zakresie. To tylko jeden z wielu przykładów tego jak zgodnie i z zaangażowaniem podeszli do sprawy samorządowcy.

Hala to najlepszy z możliwych punktów podkreślają zarówno burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz, jak i starosta siemiatycki Marek Bobel. Hala pozwala na zachowanie wszelkich zasad sanitarnych, przygotowano oddzielne wejście dla mieszkańców wchodzących na szczepienia i osobne wyjście dla osób już zaszczepionych.

Zainteresowanie szczepieniami jest duże, duże są też możliwości pracujących tu zespołów, dlatego nie ma kolejek, szczepienia odbywają się płynnie, na bieżąco.
Cały czas można rejestrować się na szczepienia.

Pierwszy pacjent, który w poniedziałek zgłosił się na szczepienie to 85-latek z Siemiatycz, który przyjechał na szczepienie rowerem z drugiego końca miasta, jak mówił – chce się zaszczepić, by nie bać się wirusa i wrócić do normalnego życia.ABol/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.